אזור רכב תפעולי: המדריך המלא

  צור קשר:
  053-762-6992

  או השאר פרטים ונחזור אליך


  בשליחת טופס זה הנך מאשר/ת את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות באתר.

  רכבים תפעוליים הפכו חלק מהנוף אם בענפי התעשייה והמסחר ואם בענפי התיירות והמלונאות. רכבים אלה מסייעים בפעולות שונות כגון: שינוע אנשים, ציוד וסחורות ממקום למקום. השימוש ברכב תפעולי מתבצע תחת כללים ייחודיים לקטגוריה זו של כלי הרכב והם שונים מהכללים של נהיגה ברכב רגיל. הכלל המרכזי המתייחס לכללי הנהיגה ברכבים תפעוליים עוסק בכך, שהנהיגה בהם מותרת אך ורק באזורים תפעוליים של מבני תעשייה וחקלאות. 

  ראשית, חשוב להגדיר מהו רכב תפעולי? ההגדרה של רכב תפעולי הינה רכב שמטרתו גרירת משא, ושינוע מטענים ואנשים מנקודה לנקודה. פעולות אלה מתבצעות אך ורק באזור תחום ומוגדר הנקרא אזור תפעולי. רכבים תפעוליים הנם ידידותיים לסביבה היות והם פועלים, ברוב המקרים, באמצעות מנועים חשמליים אולם, ישנם גם רכבים תפעוליים הפועלים על בנזין והם נמצאים בעיקר בענף החקלאות. 

  מי קובע מהו אזור תפעולי?

  הרשות המקומית האזורית היא זו שקובעת את תחומי האזורים התפעוליים השונים. אזורים אלה מרושתים בתמרורים מסוג 439, תמרורים שמציגים את הנתיבים שאסורים לנסיעה. תמרורי 439 הם למעשה תמרורים המגבילים את תנועת כלי הרכב התפעוליים, כאשר הנחיית הבסיס הנה – אסור כניסה והוא מבוטא במילים מכיוון שתמרור עצור או אין כניסה, אינם מבטאים את מלא ההוראה. אחד הסימונים הבסיסיים הנוספים הנדרשים להיות באזורים תפעוליים הם סמני הכניסה לאזור התפעולי וסמני היציאה ממנו. הרשות המקומית שולחת לאזורים התפעוליים, מעת לעת, פקחים שבודקים שכל הסימונים הנדרשים אכן נמצאים במקום. 

  הפיקוח על האזור התפעולי

  האזור התפעולי מפוקח על ידי הרשות המקומית והיא דואגת שלכל אזור כזה יהיה מפקח שטח תפעולי. האדם שממלא תפקיד זה אחראי לבדוק כיצד מתנהלת התנועה באזור התפעולי באופן שוטף, האם קיימות בעיות המהוות סכנה לכל אלה שמסתובבים בנהיגה או רגלית באזורים אלה. מפקח שטח תפעולי יכול להורות על הוספת תמרורים והוראות התנהגות באזור התפעולי, בעקבות מה שראה במהלך תקופה מסוימת והחליט שיש לשפר, בדרך זו או אחרת. הרשות המקומית הופכת את השטח התפעולי לסוג של רשות רישוי עצמאית בה, למפקח השטח התפעולי סמכויות שונות ובניהן: הנפקת היתרים מסוגים שונים לנהגים שנוהגים ברכבים התפעוליים, בעיקר כשמדובר בנהגים שאין באמתחתם רישיון נהיגה בתוקף. מפקח שטח תפעולי הנו קצין בטיחות תעבורה מוסמך, שהוסמך על ידי משרד התחבורה הישראלי. 

  היתר לרכב תפעולי

  התפקיד המרכזי והחשוב ביותר אולי של מפקח שטח תפעולי, הנו, מתן היתרי נהיגה לאלו המבקשים לנהוג רכב תפעולי במרחבים של האזור התפעולי המוגדר. האישור ניתן לנהג למשך תקופה של שנה אחת בלבד. ההוראות וההיתרים של המפקח אינם המלצה אלא, הוראות מחייבות ורק לפיהן ניתן להתנהל. 

  רישיון נהיגה ורישיון רכב

  החוקים והכללים המתייחסים לנהיגה ושימוש ברכבים תפעוליים אינם מחייבים את הנוהג ברכב ברישיון נהיגה, ואינם מחייבים את בעל הרכב בביטוח ובהוצאת רישיון רכב עם מספר רישוי. למרות זאת, הנהגים חייבים להתנהל על פי כללים כלשהם שישמרו על הסדר ולכן, לכל אזור תפעולי יש מפקח. 

  כותב המאמר: סהר אוחיון

  מאמר זה וכל התוכן באתר נכתב על ידי סהר אוחיון ואנשי מקצוע מנוסים בתחום הרכבים התפעוליים. למידע נוסף היכנסו לעמוד האודות שלנו.

   צור קשר:
   053-762-6992

   או השאר פרטים ונחזור אליך


   בשליחת טופס זה הנך מאשר/ת את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות באתר.

   רכב תפעולי מומלץ