האם מותר לנהוג על רכב תפעולי חשמלי ללא רישיון

  צור קשר:
  053-762-6992

  או השאר פרטים ונחזור אליך


  בשליחת טופס זה הנך מאשר/ת את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות באתר.

  כלי רכב תפעוליים הנם כלי רכב קטנים שחלק נכבד מהזמן נוסעים באזורים שאינם כבישים מסודרים אלא, מרחבים של מבני תעשיה, מגרשי גולף, בתי מלון, שדות תעופה, שטחים חקלאיים ועוד. כלי רכב תפעולי שנוסע בכל המקומות הללו, למעט אולי שדות תעופה, אינו מחייב את נהגו ברישיון נהיגה. כמו כן, מדובר בכלי רכב המוגבלים, על פי רוב, לנסיעה במהירות של לא יותר מ- 40 קמ"ש. זאת ועוד, רכבים אלה אינם מורשים מבחינת החוק לנסוע בכבישים ראשיים בתוך ובין הערים. יש לציין, כלי רכב תפעוליים פטורים אפילו ממספר רישוי ורישיון רכב. 

  בדומה לנהיגה ברכב רגיל, גם הנהיגה ברכב תפעולי דורשת מהנהג להיות מרוכז בדרך, לא לדבר בטלפון הנייד תוך כדי נסיעה, ולתת זכות קדימה להולכי רגל שהולכים על מדשאות או במסלולי הליכה בקיבוץ. במידה וכלי הרכב התפעולי נוסע במרחב שיש בו תמרורים ואולי גם רמזורים, על הנהג לציית לכל התמרורים והרמזורים ולנסוע על פי חוקי התנועה. כלי רכב תפעולי דורש משנה זהירות מכיוון שהוא רכב פתוח ואין לו חלונות ודלתות המגנות על הנוסעים בו. 

  להתחיל עם וותיק אחראי

  על אף שהחוק אינו מחייב זאת, מומלץ, את הנסיעות הראשונות של נהג רכב תפעולי, שאיננו מחזיק ברישיון נהיגה, לבצע כשנהג בעל רישיון נהיגה וותק בנהיגה, יושב לצדו. מיותר לציין, ילדים קטנים שטרם מלאו להם 16 שנים, אינם מורשים לנהוג ברכב תפעולי. 

  סוגים שונים כללים שונים

  קיימים סוגים שונים של רכבים תפעוליים, חלקם בעלי מנוע חשמלי, חלקם בעלי מנוע בנזין, יש להם עוצמת מנוע שונה, מרכב שונה (גדולים יותר וגדולים פחות), מספר מקומות ישיבה שונה, יכולת העמסה וגרירה שונות וכן הלאה. אי לכך, הרכבים התפעוליים מחולקים לתת קטגוריות ולכל קטגוריה כללים משלה. דין קלנועית הנוסעת במהירות 12 קמ"ש אינו כדינו של רכב תפעולי חשמלי גדול 4X4. לפיכך, חשוב מאוד לוודא במועד רכישת הרכב  התפעולי, לאיזו קטגוריה הוא שייך, אילו כללי נהיגה חלים עליו, והאם כלי הרכב דורש מהנוהג בו רישיון נהיגה בתוקף. 

  שלילת רישיון נהיגה

  האם אדם שהיה לו רישיון נהיגה שנשלל ממנו עקב ריבוי עבירות תנועה, יכול לנהוג על רכב תפעולי? בית המשפט נדרש לשאלה זו לפני מספר שנים וקבע חד משמעית – לא, על נהג כזה חל איסור מוחלט על נהיגה בכל סוג של כלי רכב ממונע. 

  הדרך הנבונה לנסוע ברכב תפעולי חשמלי ללא רישיון נהיגה

  אמנם, על פי רוב,  רכב תפעולי אינו דורש מהנהג להחזיק ברישיון נהיגה אולם, חשוב לזכור שעדין מדובר בכלי רכב והוא עלול להציב סכנות שונות עבור הנוהג בו ועבור הולכי רגל, במידה ולא נוהגים בו בזהירות הנדרשת. חשוב לקבל מספר שיעורי נהיגה בטרם הישיבה מול ההגה, להכיר את חוקי הנהיגה, תמרורים ונהלים, הכל במטרה לשמור על עצמכם ועל סביבתכם. 

  כותב המאמר: סהר אוחיון

  מאמר זה וכל התוכן באתר נכתב על ידי סהר אוחיון ואנשי מקצוע מנוסים בתחום הרכבים התפעוליים. למידע נוסף היכנסו לעמוד האודות שלנו.

   צור קשר:
   053-762-6992

   או השאר פרטים ונחזור אליך


   בשליחת טופס זה הנך מאשר/ת את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות באתר.

   רכב תפעולי מומלץ