נהיגה בשטח תפעולי – כל מה שחשוב לדעת

  צור קשר:
  053-762-6992

  או השאר פרטים ונחזור אליך


  בשליחת טופס זה הנך מאשר/ת את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות באתר.

  רכבים תפעוליים הם כלי עבודה נהדר עבור העוסקים בתחומי התעשייה, החקלאות, התיירות ועוד. קל מאוד להתחיל ולעבוד עם רכב תפעולי מכיוון שאין צורך להוציא רישיון לרכב תפעולי, או להחזיק ברישיון נהיגה ותעודת ביטוח חובה. הנהיגה ברכבים תפעוליים חשמליים או כאלה הנוסעים על בנזין, איננה מותרת בכבישים עירוניים ובין עירוניים אלא, אך ורק באזורים תפעוליים שהוגדרו ככאלה על ידי הרשות המקומית האזורית. שטח תפעולי הוא אזור מוגדר ומתוחם בו מתבצעת פעילות עסקית יצרנית כגון: מפעלי יצור, מחסנים, שטחי חקלאות, מגרשי גולף ועוד. אזור רכב תפעולי מתנהל על פי כללי תעבורה ידועים וברורים המפוקחים על ידי מפקח שטח תפעולי, הנשלח לאזור התפעולי על ידי הרשות המקומית. מפקח זה הנו קצין תעבורה ובטיחות שהוסמך על ידי משרד התחבורה. 

  תקנות התעבורה קובעות כבר בפתיחה את הדבר הבא – רכבים תפעוליים ייסעו אך ורק באזורים המוגדרים אזורים תפעוליים, שבכניסה וביציאה אליהם ומהם, ממוקמים תמרורים המסמנים את הכניסה והיציאה. תמרורים אלה נקראים תמרורי 43א' והם ממוקמים באישור רשות התמרור של הרשות המקומית האזורית. 

  סמכויות מפקח השטח התפעולי

  למפקח השטח התפעולי הממונה על ידי הרשות המקומית האזורית, מגוון סמכויות די נרחב, בניהן נמצא את הסמכויות הבאות:

  • המפקח יהיה זה שנותן היתרי נהיגה למבקשים לנהוג ברכב תפעולי באזור תפעולי.
  • המפקח יקבע את המשקל הכולל המותר של הרכב התפעולי.
  • המפקח יקבע את ייעודו של הרכב התפעולי (גרירה, הסעה, העמסת מטען). 
  • המפקח ייקבע את יחס המשקל שמותר לרכב התפעולי לגרור (משקל הרכב אל מול משקל הנגרר). 
  • המפקח ייקבע מהו מספר הנוסעים שיכולים לנסוע ברכב.
  • המפקח ינפיק מספר זיהוי לרכב.
  • המפקח ייקבע מהם אביזרי הבטיחות שנדרשים לרכב התפעולי. 
  • המפקח ייקבע מהי מהירות הנסיעה המקסימלית המותרת באזור התפעולי. 
  • המפקח ייקבע מהם מסלולי הנסיעה המותרים והתמרורים שימוקמו למען הנסיעה המסודרת והבטוחה. 

  נהיגה ברכב תפעולי בשטחים פתוחים בעבודות חקלאיות

  רכבים תפעוליים, בעיקר אלה בעלי גלגלי וצמיגי שטח, וגובה המתאים לנסיעה בדרכים משובשות, משמשים את ענף החקלאות באופן מיטבי. בזכות יכולת הנסיעה בשטח יכול הרכב התפעולי מסוג 4X4 לתפקד בשטחים החקלאיים הנמצאים, על פי רוב, במרחבי טבע פתוחים, בהם לא קיימת סכנה של מפגשים עם הולכי רגל ופגיעה בלתי מכוונת בהם. אי לכך, הכללים לנהיגה בשטחים חקלאיים הנם גמישים ושונים מהכללים הנהוגים באזורים תפעוליים סגורים. 

  רכבים תפעוליים עם מנוע בנזין

  תקנות התעבורה אינן בהכרח מבדילות בין רכב תפעולי חשמלי לבין רכב תפעולי על בנזין אולם, הרכבים התפעוליים המגיעים עם מנועי בנזין, חזקים יותר, הם יכולים לשאת מטענים כבדים יותר בדרך כלל והם רכבים מזהמים בניגוד לרכבים החשמליים הידידותיים לסביבה. לכן, על פי רוב, נמצא את הרכבים התפעוליים הנוסעים על בנזין, באזורים תפעוליים חקלאיים הנמצאים בשטח פתוח, או במחסנים אליהם מובאת התוצרת החקלאית מהשטח. 

  רכב תפעולי זה לא נהיגה בג'ונגל

  למרות שרכבים תפעוליים אינם דורשים מהנוהגים בהם להיות בעלי רישיון נהיגה, הם אינם רכבים לנסיעה בג'ונגל ולכן, קבע המחוקק כללים אותם חשוב לדעת לפני שעולים על ההגה. 

  כותב המאמר: סהר אוחיון

  מאמר זה וכל התוכן באתר נכתב על ידי סהר אוחיון ואנשי מקצוע מנוסים בתחום הרכבים התפעוליים. למידע נוסף היכנסו לעמוד האודות שלנו.

   צור קשר:
   053-762-6992

   או השאר פרטים ונחזור אליך


   בשליחת טופס זה הנך מאשר/ת את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות באתר.

   רכב תפעולי מומלץ