רכב תפעולי – חוקים ותקנות

  צור קשר:
  053-762-6992

  או השאר פרטים ונחזור אליך


  בשליחת טופס זה הנך מאשר/ת את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות באתר.

  רכבים תפעוליים אמנם אינם מהווים חלק מכלי התחבורה הנמצאים על הכבישים ברחבי הארץ אבל, גם עבור כלי רכב מסוג זה, חוקקה המדינה חוקים, תקנות וכללים. מכיוון שרכבים תפעוליים נוסעים, על פי רוב, באזורי תפעול (שטחי תעשייה מתוחמים או שטחים חקלאיים הנמצאים במרחבים של טבע פתוח), אין חובה חוקית שהנהג ברכב יהיה בעל רישיון נהיגה בתוקף למעט, מצב בו מדובר בנהג שנמצא בתקופה של שלילת רישיון, במקרה זה, החוק מונע ממנו לנהוג בכל סוג של כלי רכב ממונע. 

  מטרות הנסיעה המוגדרות בתקנות הרכב התפעולי אותן הגדירה המדינה הן: שינוע מטענים מסוגים שונים, גרירת נגררים מסוגים שונים והסעת אנשים מנקודה לנקודה, במרחבים הנמצאים תחת ההגדרה של אזורים תפעוליים. לפיכך, ניתן לראות רכבים תפעוליים עוסקים במלאכה בענפי תעשייה, בנייה, בתי חולים, בתי מלון, שדות תעופה, גני חיות, מגרשי גולף, מתחמי אוניברסיטאות, קיבוצים ומושבים. למרות האמור, ישנם לא מעט אנשים פרטיים שמחליטים לרכוש לעצמם רכב תפעולי חשמלי, אתו הם מתניידים ממקום למקום, ברחבי הקיבוץ או המושב. יש לציין, אנשים שנוסעים עם רכב תפעולי על מדרכות ברחבי הערים, מבצעים עבירת תנועה מסוכנת וקשה. 

  רכבים נוספים דומים

  קיימים רכבים קטנים הדומים במידת מה לרכבים תפעוליים, עליהם חלים כללים מעט שונים. ניתן לתת כדוגמא את הקלנועית החשמלית אותה ניתן לפגוש כבר בהרבה מאוד מקומות. אחד היתרונות של הקלנועית הוא שלא חלות עליה הגבלות תנועה לאזורים מסוימים בלבד, באופן כללי, לקלנועית מותר לנסוע בכל מקום, בהתאם לכללי התנועה המקובלים. יצרניות הרכבים התפעוליים הבינו מהר מאוד את העניין וכיום ניתן למצא קלנועיות שמזכירות מאוד את הרכבים התפעוליים, במבנה ובמראה שלהן, ולעומת הרכבים התפעוליים, לא חלות עליהן הגבלות נסיעה למקומות ספציפיים בלבד. 

  קלנועית מיני גולף

  אחד הדגמים של קלנועית המזכיר מאוד במבנה ובמראה שלו רכב תפעולי הוא המיני גולף. ניתן לומר שמדובר ברכב תפעולי ממוזער ולכן, נכלל בקטגוריה של רכב מסוג קלנועית גולף ולא רכב תפעולי. דגם זה מגיע עם רישיון קלנועית שנסיעתה מותרת בכל מקום. הרכב אינו מצריך חתימת עורך דין ברגע הרכישה, הוא נהנה מעלות תחזוקה סבירה מאוד, הוא אינו דורש מהנוהג בו רישיון נהיגה, אינו דורש מבעליו רישיון רכב או ביטוח. המנוע החשמלי של דגם זה חזק מאוד W DC 3000 והוא מגיע עם בקר אמריקאי CURTIS. 

  מפרט טכני של הגולף ריידר:

  אלמנטפרוט
  משקל כולל המצברים192 ק"ג
  רדיוס סיבוב2.6 מטר
  עומס מקסימלי כולל הנהג250 ק"ג 
  מהירות מקסימלית12 קמ"ש
  משך נסיעה במישור40 ק"מ
  מצברים4 מצברי ג'ל עד 85 אמפר
  מערכת הנעהW DC 3000
  מושבספסל זוגי

  רכב תפעולי בעבור מה?

  הדרך הנכונה ביותר לבחור רכב תפעולי חשמלי היא על ידי התאמת הצורך המדויק לדגם ולקטגוריה, כדי שתוכלו להשתמש בכלי הרכב במקסימום יעילות ונוחות.  

  כותב המאמר: סהר אוחיון

  מאמר זה וכל התוכן באתר נכתב על ידי סהר אוחיון ואנשי מקצוע מנוסים בתחום הרכבים התפעוליים. למידע נוסף היכנסו לעמוד האודות שלנו.

   צור קשר:
   053-762-6992

   או השאר פרטים ונחזור אליך


   בשליחת טופס זה הנך מאשר/ת את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות באתר.

   רכב תפעולי מומלץ